Niwa.cz na Firmy.cz

Tým NIWA.cz přeje všem v této nelehké době optimistickou mysl a především pevné zdraví!

Kokeshi jsou dřevěné panenky pocházející z oblasti Tóhoku v severovýchodním Japonsku. Zde vznikly na konci období Edo (1603-1868 n. l.) jako lidové řemeslo v horských vesnicích v oblasti horkých pramenů. Vyznačují se protáhlým tělem bez končetin, velkou hlavou a jemnými ručně malovanými rysy. Ve vesnicích, kde se Kokeshi vyráběly, se často dávaly jako dárek právě narozenému dítěti (podobně jako se dnes např. plyšoví medvídci). Na zadní stranu těla se tehdy psalo jméno novorozence. Kokeshi bývalo mnohdy jedinou hračkou místních dětí.

V 60. letech 19. století začali do hor cestovat turisté, aby se ubytovali v místních hostincích a zotavili se v přírodních horkých pramenech, nebo aby vykonali náboženskou pouť. Pohoří Dewa Sanzan v oblasti Tóhoku totiž patří k nejposvátnějším místům v Japonsku. Místní řemeslníci, kteří obvykle vyráběli domácí potřeby, jako jsou dřevěné misky, podnosy a jídelní hůlky, začali vyrábět tento typ panenek, aby je prodávali jako suvenýr návštěvníkům horkých pramenů. Protože se jednalo o jednoduchou a levnou panenku, byla ideálním dárkem pro děti, jejichž rodiče si nemohli dovolit koupit dražší hračku. Postupem času získávaly panenky na oblibě a z lidové hračky se stal velmi žádaný sběratelský artikl. Tradiční japonská panenka Kokeshi je nyní nedílnou a cennou součástí japonského lidového umění.

Obecně lze panenky Kokeshi dělit na dva základní druhy Tradiční Kokeshi a Kreativní Kokeshi.

Tradiční kokeshi je vyrobená z dřevin, jako je třešeň, japonský javor, dřín a japonský cypřiš. Vyznačuje se protáhlým tělem bez končetin, velkou hlavou a jemnými ručně malovanými rysy. Tradiční KOKESHI existuje cca ve 12 stylech panenek, všechny pocházejí z regionu Tóhoku a jeho prefektur, ale z jiného města či oblasti s tamními horkými prameny. Liší se tvarem hlavy a těla, rysy obličeje a zdobením. Tradiční panenka kokeshi má tělo zdobeno květinovým vzorem namalovaný červenou a černou, někdy i žlutou barvou. V minulosti byly oblíbené i panenky nemalované.

Po druhé světové válce se objevily moderní Kreativní Kokeshi. Ty jsou znázorňovány i v dalších barvách a kromě květinových vzorů se objevují v podobě tradičních postav a symbolů japonské kultury, jako je samurai, sumo, gejša, ale také borovice, jeřáb, hora Fuji, květy sakury atd. Pravé kreativní panenky Kokeshi jsou vyráběny tradičním způsobem ručně a složitými technikami malování, ale také vypalováním do dřeva. Často se používá pro svoji krásnou přírodní kresbu dřevo kaštanu nebo japonského jilmu Keyaki. Panenky jsou dostupné v široké škále velikostí.

Existuje tradice, že styl a dovednosti vytváření Kokeshi je předáván z otce na syna nebo z mistra na učně. Díky obtížnosti a unikátnosti tohoto řemesla jsou pravé panenky Kokeshi považovány za velmi cenné japonské umění.

 Síla panenek KOKESHI

 Dříve se věřilo, že jsou panenky Kokeshi schopny zadržet v sobě duši předků. Lidé si je tak pořizovali na památku nedávno zemřelých příbuzných. Zemědělci zase věřili, že darováním kokeshi panenky svým dětem, uklidní bohy a zajistí pro sebe dobrou sklizeň. V období Edo byly údajně vnímány jako ochrana dětí a jejich duše. Dnes slouží mnoha Japoncům jako talisman pro štěstí a ochranu. Zajímavostí je, že Kokeshi panenka prý ovlivnila vznik známé ruské matrošky. 

Obliba panenek Kokeshi stále roste a ne jen v Japonsku. Stala se o oblíbeným a jedinečným dárkem, který se dobře hodí pro mnoho příležitostí, jako jsou narozeniny, Vánoce, oslavy Nového roku, Valentýna a další oslavy.

O důležitosti panenek Kokeshi pro japonskou kulturu ukazuje pravidelné pořádání mnohých soutěží, knihy o Kokeshi a nechybí samozřejmě ani panenkám věnované muzeum.

Každý kdo hledá ručně vyrobený tradiční japonský dárek a chce opravdu překvapit, si může vybrat z nabídky originálních panenek Kokeshi ZDE.

Niwa.cz na Firmy.cz