Tým NIWA.cz přeje všem v této nelehké době optimistickou mysl a především pevné zdraví!

Pily lze rozdělit do třech základních skupin na pevné, skládací a s dlouhým dosahem, teleskopické.

Pevná pila

Jedná se o základná typ prořezávací pily, kdy je čepel pevně spojena s rukojetí. V případě, že je zapotřebí vyměnit pilový list, rukojeť se demontuje. Způsoby přichycení čepele k rukojeti jsou různé. Pila je ve většině případech dodávána vč. pouzdra (pochvy).

Skládací pila

Tento typ má pilový list, který se skládá do rukojeti. Pilky jsou dodávány většinou bez pouzdra. Jejich výhodou je, že se snadno skladují a přenáší. Skládací pily jsou častěji menších rozměrů cca 13 – 24cm, nyní ale již nejsou výjimkou i pilové listy dlouhé 30 cm a více . U kvalitních výrobců nenajdete u skládacích pil žádné vůle ve spojích. Uzamykací mechanismy jsou velmi pevné a umožňují bezpečné používání pily. Jejich chod a dlouhodobá funkčnost je bezproblémová a stejná jako u pevných pil.

Teleskopické pily

Jde o nástroj s dlouhým dosahem, pilový list je připevněn na teleskopické tyči, kterou lze jednoduše regulovat dle potřeby. Kvalitní teleskopické tyče jsou vyrobeny z lehkých a pevných  materiálů, obvykle hliníku. Jsou oválného průřezu, který zvyšuje tuhost dlouhé tyče a taktéž pomáhá uživateli lépe určovat směr řezu vysoko v koruně stromu. Lepší teleskopické pily mají čepele doplněné pomocnými srpky a to na konci případně i na začátku pilového listu. Tyto srpy slouží k naseknutí kůry čímž se zamezí jejímu zatrhnutí a k odsekávání drobných větviček. Dalším doplňkem jsou speciální háky, díky nimž lze snadněji vynášet a přehazovat lezecké lano a také strhávat zaklíněné, odříznuté větve.

Rovný nebo zakřivený tvar pilového listu

Rovná čepel je považována za univerzálnější a přesnější. Je vhodná i pro detailní práci. Ať už to bude stavba přístřešku v přírodě, řez ovocných stromů, či práce se stavebním řezivem. 

Zakřivená je proti rovné čepeli agresivnější a rychlejší, neboť je při řezu ve styku s větší plochou větve. Zakřivená čepel je vhodnější pro práci nad úrovní ramen a pod úrovní kolen. Díky zakřivení máte při řezu lepší přehled o pozici pily a také lépe pilovým listem kopíruje tvar větve. I v obtížných podmínkách tak bude řezat snadněji a efektivněji, neboť zůstanete v přirozenější poloze, než by tomu bylo u rovné pily. Tyto pily jsou oblíbené u zahradníků a především arboristů.

Délka čepele

Čím delší čepel, tím více uříznete jedním pohybem, pokud je ale čepel příliš dlouhá, bude obtížné ji použít ve stísněných prostorech např. husté koruny stromu. Základní pravidlo výběru zní. Čepel by měla být alespoň dvakrát delší než maximální průměr větve, kterou chcete řezat. Tedy pokud plánujete řezat například. větev o průměru 12cm, pořiďte si pilu alespoň s 24 cm dlouhou čepelí. Jen tak bude váš řez efektivní a pohodlný. Na trhu jsou k dispozici pily o délce 13 cm až 100 cm.

 

Hrubost zubů pilového listu

 Jde o velmi důležitý faktor při volbě vhodné pily, vybírat lze od extra jemných až po extra velké. Označení se liší dle zvyklosti výrobce, například japonská Silky označuje zuby číslovkou značící počet zubů na 30 mm pilového listu. Například 7,5 zubů na 30mm. Japonský výrobce ARS zase označuje hrubost rozměrem konkrétního jednoho zubu, tedy např. 3 mm. Což je ekvivalentem Silky značení:10 zubů na 30mm.

Hrubé a extra hrubé : 8 až 4 zubů na 30 mm (délka zubu 3,75 mm až 7,5 mm)

Pily s velkými zuby se vyznačují větší agresivitou řezu. Tyto pily jsou vyvinuty pro rychle rostoucí, čerstvé dřevo s velkým množstvím vody v buňkách dřeva. Hrubé zuby jsou určeny pro rychlý, ale stále poměrně čistý řez větví. Extra hrubé zuby jsou ideální zejména pro náročnější práce, jako je kácení stromů nebo řezání silných větví a kmenů stromů. Pozor však při řezání suchého dřeva, extra velké zuby budou mít potíže se „zakousnutím“ se do dřeva a budou v řezu poskakovat a způsobovat vibrace. 

Střední: 10 zubů na 30 mm (délka zubu 3 mm)

Střední velikost zubů lze považovat za všestrannou. Řez s touto pilou je vhodný i v mrtvém dřevě. V čerstvém dřevě provedete velmi čistý a zdravý řez i když o něco pomaleji, než se zubem hrubým.

Jemné a extra jemné: 13 až 32 zubů na 30 mm (délka zubu 2,3 mm  až 0,94 mm)

Jemné zuby byly vyvinuty pro suché dřevo a živé velmi tvrdé dřevo. Extra jemné zuby, jako je 26 nebo 32, jsou speciálně navrženy jen pro práce se suchým řezivem. Pro řezání čerstvého dřeva jsou tyto zuby nevhodné, protože se velmi rychle zahltí pilinami a ztratí funkčnost.

Kombinace zubů

Existuje také varianta s kombinací hrubých a jemných zubů na jednom pilovém listu. Jemné zuby jsou výhodné pro velice jemný a čistý řez, k naříznutí a dokončení řezu. Hrubé zuby pro vedení hlavního rychlého řezu a to bez zvýšeného úsilí.

Závěr

Shrnu-li tedy postup správného výběru pily, je zapotřebí brát v úvahu: Druh dřeva pro výběr správné velikosti zubu (živé měkké, tvrdé či suché dřevo). Velikost větví pro správný výběr délky pilového listu (pravidlo 1/3 max. 1/2 délky čepele je max. vhodný průměr řezané větve či kmene). Nezapomeňte také zohlednit prostor, ve kterém se budete pohybovat, tedy zvolíte-li rovnou či raději zakřivenou čepel. Pro efektivní a ještě lépe, zábavnou práci je výběr a to ať už s větším či menším kompromisem velmi důležitý. Pravda je totiž taková, že univerzální pila neexistuje.

Pokud budete chtít zkonzultovat váš výběr nebo s ním pomoci, kontaktujte nás telefonicky či e-mailem, rádi se vám budeme věnovat.

Věřím, že z širokého sortimentu NIWA si vybere každý.

Jak správně používat a pečovat o japonskou zahradní pilu? více ZDE

 

Líbil se vám tento článek? Sledujte nás!