Tým NIWA.cz přeje všem v této nelehké době optimistickou mysl a především pevné zdraví!

Nosorožík japonský zvaný Kabutomushi ( カブトムシ ). Mushi znamená v japonštině hmyz a Kabuto je výraz pro přilbu a to přímo samurajskou. 

Brouk Nosorožík existuje v mnoha druzích, kdy někteří dosahují délky úctyhodných 12 cm. Samečci jsou typičtí svým brněním a především výrazným rohem různých tvarů dle konkrétního druhu. Tuto zbraň a obrovskou sílu používají při boji se sokem v období páření, jehož se snaží nadzvednout, převrátit, jednoduše vyhnat ho ze svého území. Zajímavostí je, že nosorožíci jsou ve své váhové kategorii nejsilnějšími zvířaty na celé zemi. Dokáží uzvednout fascinující 850 násobek své vlastní váhy. To je jako kdyby člověk zvedl 65 tun. Tito siláci hojně žijí v Japonsku, ale i v jiných částech Asie i světa.

Japonci své brouky Kabutomushi milují, lze je tak běžně koupit v obchodních domech. Jsou dokonce tak populární, že na ně existují i prodejní automaty. Nosorožík je čistý, nepáchne a je neškodný, proto jej často chovají děti jako svého domácího mazlíčka. Bohužel jsou však také tradičně využívány k hazardním hrám. Kdy bojují dva samci proti sobě, dokud jeden druhého neshodí ze zpravidla vyvýšené plochy. Pro některé jsou tak zdrojem velkého příjmu peněz, pro většinu však důvodem nemalých finančních ztrát.

V Japonsku se často objevují v časopisech knihách, reklamách, animovaných filmech, seriálech a samozřejmě i v podobě nesčetných variant hraček.

Dospělý nosorožík Kabutomushi žije pouze v létě. Mnoho japonských dětí se tak těší na jejich čas, kdy je chytají a nosí domů. Samec bojovník, však žije svůj dospělý život přibližně jen 4 týdny a pak zemře. Proto jsou populární také do detailů propracované napodobeniny jednotlivých druhů Kabutomushi, opatřené mechanickým pohonem svých těl. Po natažení se brouk sám věrohodně pohybuje a pokud jsou dva i nelítostně bojuje se svým sokem.