Niwa.cz na Firmy.cz

NIWA zahradní nástroje a třínohé žebříky - "dobrý nástroj, dobrá práce"

Japonské dvouruční nůžky ze sortimentu NIWA jsou vyráběny tak, aby je mohly zahradníci používat denně a po dlouhou dobu. Aby tomu tak bylo, je důležitá pravidelná údržba. Podmínka bezchybné funkce nůžek je čistá mezera mezi nůžkami a to od šroubu po špičku čepele. Pokud je tato mezera ucpaná, nůžky nebudou správně a dobře stříhat.

Nepodceňujte tedy čištění čepelí od nahromaděných nánosů pryskyřic a rostlinných štáv. Pro snadnější odstranění nečistot, nůžky jednoduše postavte na chvíli do kbelíku s vodou ideálně i desinfekcí (ta zamezí přenosu chorob, plísní atd.). Vodu mějte v kbelíku jen pod spojovací šroub nůžek. Odmočené části pryskyřic a rostlinných štáv půjdou lépe setřít hadrem a se zbytky špíny, případně i rzi si hravě poradíte s brusnou gumou Sabitoru.


     
Co budete potřebovat?

  • Nádoba, hadr, voda se saponátem či desinfekčním prostředkem

  • Brusný kámen, brusná guma Sabitoru,

  • Kaméliový olej (zamezuje rzi, opotřebení a zlepšuje tření)

  • Klíč č.12 (velikost  klíče se může lišit v závislosti na výrobci)

Hlavní brus (fáze I.)


Při broušení čepele dávejte pozor, abyste se nezranili. 
Nikdy nebruste plošně zadní stranu nůžek. (Mohlo by dojít ke znehodnocení čepele)

Možnosti provedení hlavního brusu čepele

Pokud hlavní brus čepele nabrousíte tzv. natenko, lépe se zakousne do větví a listů, ale bude větší pravděpodobnost, že se může čepel na tvrdé a větší větvi poškodit. Pokud čepel nabrousíte pod větším úhlem, zakousnutí do větve bude o něco horší a sníží se ostrost řezu, bude ale méně pravděpodobné, že čepel poškodíte. Brus tedy volte dle typu stříhaných rostlin. U listů a mladých výhonů volte menší úhel brusu a pro silnější větvičky úhel větší. POZOR! Přednost má vždy návod použití konkrétních nůžek, který může některou z variant vylučovat!

Princip provedení hlavního brusu je patrný z obrázku níže.

 
Zadní strana čepele (fáze II.)
Po dokončení hlavního brusu čepele se z její druhé strany objevují takzvané otřepy.  (viz. obrázek výše a fotografie níže)

   

Po dokončení hlavního brusu je zapotřebí odstranit otřep z druhé strany a provést sražení hrany ostří viz. obrázek níže. Pokud bychom tak neučinili čepele se do sebe můžou zakousnout a poškodit se. Sražení ostří čepele se provede několika tahy brusným kamenem pod úhlem přibližně 15 až 20° a o šířce 0,3 až 0,5 mm. Viz obrázek 

   

  • Pokud provedete sražení spíše menší, čepel bude velmi ostrá vhodná především pro mladé výhony a listy (při stříhání tuhých větví však bude hrozit poškození čepele) .

  • Pokud provedete sražení spíše větší, ostrost se sníží (u větviček a větví), ale čepel nebude tak náchylná k poškození.

  • Pokud provedete sražení přes rámec doporučované šířky tedy více jak 0,5mm, ostří obnovíte pouze přebroušením hlavního brusu.


Na závěr přidejte olej (fáze III.)

Na závěr naneste na celé nůžky tenkou vrstvu kvalitního ideálně kaméliového oleje. Ano, kaméliový olej je vhodný i na dřevěné části nůžek, můžete tak natřít i dřevěné rukojeti. Nejdůležitější je však řádně promazat spojení čepelí, tedy okolo šroubu.

Máte dotazy kontaktujte nás!

Nabídka dvouručních nůžek a příslušenství k údržbě.           

Líbil se vám tento článek? Sledujte nás!

       


Niwa.cz na Firmy.cz